Kraniosakrální dotek

Co je kraniosakrální dotek?

Naše tělo, mysl a duch jsou propojené jedno s druhým a ve zdraví jsou v dokonalé rovnováze. Pokud nás něco z této rovnováhy vyvede, projeví se to jako tělesné, mentální nebo emocionální obtíže. Kraniosakrální biodynamika (někdy psáno jako cranio-sacrální biodynamika, zkráceně pak Cranio) je terapeutická metoda, která celostním a bezpečným přístupem pomáhá našemu systému najít cestu k rovnováze – tedy zpět ke zdraví. Kraniosakrální osteopatie je metoda, která pracuje s přirozeným pohybem lebečních kostí a celé osy páteře. Název terapie vychází z latinských názvů pro lebku (cranium) a kost křížovou (sacrum).

V čem vám může pomoci?

Při zdravotních potížích

Při řešení traumatu a postraumatických syndromů

Jako podpora pro těhotné a děti

Jako podpora v procesu osobního růstu

Pro koho je vhodná?

Kraniosakrální dotek je vhodný pro klienty různého věku. Od miminek, které jsou ještě v bříšku, jako příprava na porod či řešení komplikací během těhotenství), pro všechny děti bez rozdílu věku – od miminek až po mladistvé, pro děti postižené, při jakýchkoli zdravotních a psychických potížích. Bez ohledu, jaké jsou jejich verbální vyjadřovací schopnosti. Klienty pracující v produktivním věku až po seniory. Je vhodná pro klienty řešící psychické a emoční problémy, zdravotní potíže či osobní růst v životě.

Jak probíhá?

Ošetření probíhá tak, že klient leží oblečen na lehátku v pohodlné poloze a terapeut mu podle potřeby a po dohodě přikládá ruce na nebo pod tělo. Zůstává s ním ve velmi lehkém a hranice respektujícím kontaktu. Klient se pozvolna v klidu začíná uvolňovat a tím tělo může začít zpracovávat aktuální témata, které si samo určí. Terapeut s klientem spolu během ošetření komunikují a terapeut skrze naslouchání projevům klientova zdraví pomáhá uvést celý systém do harmonie a zahájit léčivé procesy. Ty se aktivují na všech úrovních – fyzické, psychické, emocionální i spirituální. Konkrétně během ošetření například jako pocity chladu, tepla, brnění, tlaku, houpání, proudění v těle, rozšiřování do prostoru či jako nejrůznější emoce. Mohou se dostavit i velmi příjemné pocity vlastní neohraničenosti a spojení s jednotou, jaké můžete znát například z meditace. Klient se během ošetření dostává do stavu hluboké relaxace a tělo tak regeneruje své energetické zdroje. Někteří během ošetření i usnou, jiní mohou mít pocity spojené s návratem do dělohy do období před, během či po porodu. Před samotným Cranio ošetřením vede terapeut s klientem rozhovor, aby zjistil klientův stav, fyzické nebo psychické potíže, prožitá traumata či záměr se kterým na terapii přichází. Následně vede terapeut klienta k jeho vlastním zdrojům tím, že mu pomáhá zvědomit prožívané pocity v těle. Poté přichází samotné ošetření na lehátku. Na závěr má klient možnost si ještě chvíli odpočinout a nechat vše pozvolně doznít. Samotné ošetření na lehátku trvá přibližně 60 minut a celá návštěva terapeuta pak vyjde na asi 90 minut. Cranio terapie může z vnějšího pohledu připomínat práci s energiemi – reiki. V jádru se však jedná o naprosto odlišnou metodou, založenou na zcela jiných principech. Terapeut nedodává klientovi vlastní energii, ale pomáhá klientovi podpořit svůj vlastní rytmus Dechu života – univerzální léčivé síly. Zároveň se nejedná ani o masáž. Frekvence ošetření je individuální. Pro docílení větších změn doporučuji projít sérii cca 5 ošetření s kratším odstupem (cca 3 týdnů) Zdroj: http://www.terezakralova.cz

Vzdělání a výcviky

Základní vzdělávání v oblasti craniosacrální osteopatie a biodynamiky

 • 2008-2014 Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, titul MVDr.
 • 2016  Základní výcvik craniosacrální osteopatie (roční) Radek Neškrabal, BCST
 • 2016-2018 Profesionální trénink cranioSacrální biodynamiky (dvouletý) CSinstitut Abha Sajwel
 • 2019-2021 Postgraduální výcvik Zážehy a práce z úrovně Bytí  Sinstitut Abha Sajwel

Asistence na kurzech craniosacrální osteopatie a biodynamiky

 • 2019-2021 Asistence: dvouletý Profesionální trénink craniosacrální biodynamiky CSinstitut Abha Sajwel
 • 2020-2021 Asistence: roční Specializovaný CSO výcvik pro fyzioterapeuty, ergoterapeuty a lékaře Radek Neškrabal, BCST
 • 2020-2021 Asistence: roční výcvik Šakti – výcvik pro ženy, zasvěcení do mysteria ženství CSinstitut Abha Sajwel
 • 2021 Asistence: roční Postgraduální výcvik Zážehy a práce z úrovně Bytí CSinstitut Abha Sajwel

Rozšiřující kurzy craniosacrální osteopatie a biodynamiky

 • 2018 Principy energetické medicíny v léčivých uměních (CSO) Roger Gilchrist, MA, RPE, RCST (USA)
 • 2018 Dotek klidu a ticha pro páry CSB Charles Ridley (California)
 • 2019 Srdce jako orgán vnímání + Ticho a klid jako láska, nebo vyhýbání Charles Ridley (California)
 • 2019 Čirý dech lásky CSinstitut Abha Sajwel
 • 2019 Exstatická bohyně CSinstitut Abha Sajwel
 • 2020 Čirý dech lásky CSinstitut Abha Sajwel
 • 2020 Divoká extáze Šakti
 • a mnohé další…

S osobním rozvojem souvisí další absolvované kurzy a výcviky u českých i zahraničních lektorů. Týkají se především psychoterapeutických směrů, psychosomatiky, kvantové fyziky, kreativního terapeutického tance, konstelací, osobních psychoterapeutických supervizí, a dalších technik a vzdělávání. Tento osobní rozvoj vede ke zvyšování kvalifikace a otevírání nových možností, jak lépe podpořit své klienty v mnoha rovinách.

Jaká je cena?

Cena ošetření 

1200Kč/75min